Har ennå ikke bestemt seg

Oslo (ANB-NTB): Verken tilhengere eller motstandere av et forbud mot sexkjøp føler seg sikre på hva som blir Arbeiderpartiets politikk når landsmøtet søndag går til votering.

Fotball Live

søndag 14. mar. kl. 18:00
Start - Sandefjord

Kampstart om:

4 dager 2 timer 43 min. 1 sek.
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Drangedal  Gjerstad  Risør 
Publisert 20.04.2007 kl 15:19 Oppdatert 22.04.2007 kl 12:42

Tips en venn på e-post:

Arbeiderpartiet går til votering om sexkjøp søndag. Foto: Erik Norrud, Dagsavisen/Ill.

LES OGSÅ:

Fortviler over Ap-vedtaket 22.04.07 - 14:55

– Jeg tror det går mot et forbud, men jeg er usikker. Det er veldig jevnt, sier sentralstyremedlem Saera Khan til NTB.

Hun er blant dem som mener Arbeiderpartiet bør vedta et forbud.

– Landsmøtet må være ansvarlig nok til å ta et klart standpunkt mot sexkjøp, sier hun.

Khan avviser muligheten for et kompromissforslag, selv om hun aner at det finnes krefter som vil prøve å forene de to standpunktene i redaksjonskomiteen. Komiteen har tiden fram til søndag formiddag på å behandle forslagene om kriminalisering av sexkjøp. Debatten har på landsmøtet utviklet seg til å bli den største, ved siden av statskirkespørsmålet, regionmeldingen og Norsk Tippings spilleautomater.

– Blir kampvotering

Jan Bøhler i Oslo Arbeiderparti, som også er tilhenger av et forbud, fastslår overfor Aftenposten.no at det går mot kampvotering søndag.

– Et kompromiss vil bare skyve problemene foran oss, sier Bøhler.

NTB er kjent med at flere av de 300 delegatene skal ha skiftet standpunkt under landsmøtet og nå akter å støtte forbudslinjen. På den annen side fikk justisminister Knut Storberget stor applaus da han i sin tale til landsmøtet fredag pekte på at det var dårlig timing å gå inn for et forbud nå.

– Et forbud mot sexkjøp vil bli vurdert når erfaringene fra Sverige er klare. Det bør vi ta oss tid til, sa Storberget og la til at det er «totalt uakseptabelt» å kjøpe sex. Både i Sverige og Finland er det innført et slikt forbud.

Fredag ble det kjent at LOs familie- og likestillingsutvalg har nedsatt en undergruppe som skal vurdere hvorvidt LO bør jobbe for å forby kjøp av sex. Konklusjonene er forventet å bli overlevert til LO-sekretariatet like over sommeren.

AUF vil ha forbud

AUF og Aps lokallag i Bergen, Oslo og Sør-Trøndelag fronter forslaget om kriminalisering av sexkjøp. Torsdag startet AUF-leder Martin Henriksen debatten som tegner til å bli en av de største og mest åpne på landsmøtet.

– Det bør ikke være lov å kjøpe sex, å kjøpe andre mennesker. Vi vil plassere ansvaret der det hører hjemme, hos hallikene og hos dem som kjøper sex, sa AUF-lederen til spredt applaus fra landsmøtesalen.

Etter planen skal redaksjonskomiteen for andre politiske saker legge fram forslaget om forbud mot sexkjøp for landsmøtet klokken 11.25 søndag. Dersom Arbeiderpartiet går inn for et forbud, vil det være flertall på Stortinget for å kriminalisere sexkjøp.

Statsminister Jens Stoltenberg har sagt at arbeidet med en ny lov vil starte umiddelbart dersom landsmøtet stiller seg bak sexkjøp-forbudet. (ANB-NTB)

Millionoverskudd i helse-enhet

Lokale nyheter Vi snakker om “den store forvandlingen”. For få år tilbake hadde pleie- og omsorgsavdelingen (PLO) i Gjerstad et underskudd på flere millioner kroner. I fjor gikk enheten med 1,8 millioner kroner i pluss. Les mer

Tapsår for Gjerstad Sparebank

Lokale nyheter Gjerstad Sparebank har vært gjennom et år de helst vil glemme så fort som mulig. Regnskapet viser et negativt resultat på 3,4 millioner kroner, men allerede nå ser banken at det går rette veien. Les mer

Ja til dekning av Polen-tur

Lokale nyheter Rådmannen i Gjerstad går inn for at 10. klasse ved Sunde skole får dekket sine utgifter til årets Polentur. Les mer

Kunstparkkonflikt ender i bystyret

Lokale nyheter Koalisjonen ville ikke undertegne en ny leieavtale med brukerne av Kunstparken før et ad hoc-utvalg har vurdert kunstparkens potensiale. Forslaget fikk flertall. Nå ender saken i bystyret. Les mer

-Dette vil jeg kalle et ransforsøk

Lokale nyheter Dersom politiets prosjektgruppe får det som den vil, mister Risør sin politistasjon og Gjerstad sitt lensmannskontor. Les mer

Dagens mest leste saker

OECD roser Norge

Organisasjonen for samarbeid og utvikling, OECD, roser Norges håndtering av finanskrisen, og peker på at vi har kommet bedre gjennom krisen enn noe annet land.

Les kommentaren

Siste bildeserier

Lesernes vinterbilder

Sagens festkveld

Innviet Holmenkollen.

Se alle bildene

Ali Baba kommer

Riksteatret reiser landet rundt.

Se alle bildene

Bilnyheter fra Geneve

Årets første europeiske motorshow er i gang. Sjekk ut bildene.

Se bildeserien

10 siste innenriks

Redaktøransvar