...
Terrorsiktede David Jakobsen (til høyre) sammen med advokat Carl Konow Rieber-Mohn (i midten) og advokat Kjell T. Dahl til venstre. Foto: Vidar Ruud, ANB

Anker isolasjon for terrorsiktet

Terrorsiktede David Jakobsen (31) må fortsatt sitte i full isolasjon, avgjorde Borgarting lagmannsrett torsdag.

Publisert 02.09.2010 kl 16:21 Oppdatert 02.09.2010 kl 16:23

Tips en venn på e-post:


Men 31-åringen anker til Høyesterett igjen.

Høyesterett avgjorde mandag denne uka at tingrettens og lagmannsrettens argumenter for å holde mannen fullstendig isolert i fengselet, bør prøves på nytt i retten. Men lagmannsretten holder altså fast ved sin vurdering etter å ha vurdert anken.

Ut fra sakens omfang og at etterforskningen er i en tidlig fase, samt fare for påvirkning av vitner eller medsiktede hvis han får kontakt med omverdenen, mener retten at isolasjonen bør opprettholdes for 31-åringen.

Informant

Den siktede mannen har vært PSTs informant i saken. Forsvarerne mener at vilkårene under fengslingen har vært en unødvendig belastning for ham.

Høyesterett har ment at lagmannsretten må begrunne mer konkret hvordan etterforskningen blir skadelidende hvis siktede ikke sitter isolert i varetektstiden.

I sin kjennelse sier lagmannsretten at de tre som er siktet i saken, kan forsøke å tilpasse sine forklaringer til hverandre.

Det viktigste vilkåret for isolasjon er nærliggende fare for forspillelse av bevis.

– Hvis isolasjon oppheves, får siktede kontakt med andre innsatte. Han har da mulighet til å få gitt beskjeder til medsiktede, vitner utenfor fengslet og andre utenfor fengselet, uttaler retten.

Overrasket

– Vi er helt uenige med lagmannsretten og veldig overrasket, sier advokat Kjell T. Dahl til NTB, på vei til sin klient for å fortelle om utfallet i lagmannsretten.

Medforsvarer René Ibsen satt torsdag og skrev anken til Høyesterett.

– Vi må få den av gårde i dag. Allerede mandag er det nytt fengslingsmøte, sier Dahl.

Forsvareren sier til NTB at PSTs tilsvar til siktedes anke etter hans mening ikke holder mål.

Savnet familie

Dahl sier at hans klient har vært preget av isolasjonen og mest av alt har savnet kontakt med sin familie.

31-åringen er siktet for å ha inngått terrorforbund med de to andre siktede i saken, en 39 år gammel uigur og en 37 år gammel kurder fra Irak.

31-åringen skal imidlertid ha blitt urolig over hva han oppfattet var i ferd med å skje og varslet derfor Politiets sikkerhetstjeneste 20. november i fjor. Han ble rekruttert som informant og fortalte politiet om hva som skjedde fram til pågripelsen 6. juli. (ANB-NTB)

Mest leste saker



...

Tredeling i industrien

Kommentar: Norge er i ferd med å få en tredelt industri.

Les hele kommentaren her


Siste bildeserier

Små moteløver

...

Fam Irvoll holdt visning i Oslo tirsdag kveld. Fargerike og lekne kreasjoner, også for barn, slo godt an under Oslo Fashion Week.

Se bildene her

Se de nye motene!

...

Oslo Fashion Week er i gang. Sjekk ut de nye motene og trendene.

Se bildeserie

Full fest i Florø

...

Her er svenskenes MGP-håp!

...

Christer Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.

Se alle artistene!


Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.