Siv Hallgren ble mektig imponert over sin klient i retten torsdag.
– Hele livet hennes er forandret etter bomben, men hun lar seg ikke knekke, sier Hallgren.
Anne Helene Lund (24) er student og hadde sommerjobb i resepsjonen i Høyblokka da bomben gikk av i fjor. Siden har hun kjempet seg ut av koma og tilbake til livet. Torsdag vitnet hun i rettssaken mot Anders Behring Breivik.
– Hun gjorde en formidabel innsats i retten. Hun og hennes familie har vært gjennom en svært traumatisk periode, men likevel holder hun humøret oppe og står på, sier Hallgren.
Hun sier at de som skal vitne i rettssaken er godt forberedt på hva de kan bli spurt om og hva slags stemning de kan forvente.
– For denne jenta blir livet aldri det samme. Hun leverte en bacheloroppgave i juni, men husker nå ingenting av det som står i den. Det er disse vitnemålene som er viktige for at vi skal forstå omfanget av denne saken, sier Hallgren.
Faren til Lund var også med for å bistå til forklaringen. (ANB-NTB)
Lokale nyheter Brannvesen, ambulanse og politiet var raskt på stedet da det natt til søndag kom inn melding om husbrann i Sykehusgata i Risør. Les mer
Lokale nyheter Etter å ha klaget over kaldt og surt vær så langt i vår, opplever man nå knallfint pinsevær i Risør og Gjerstad. Og denne søndagen skal bli solfyllt og varm. Les mer
Lokale nyheter Politiet mottok melding om innbrudd på en hytte i Grundesund lørdag formiddag. Senere på dagen ble et rådyr påkjørt. Les mer