Miljøvernerne er fornærmet

Publisert 26.09.2007 kl 14:14 Oppdatert 26.09.2007 kl 14:14

Tips en venn på e-post:


SV-leder Kristin Halvorsen er lei av bare å få kjeft av miljøbevegelsen. Hun har derfor tillatt seg å si at måten de opptrer på bare svekker deres egen sak, og at argumentene deres derfor ikke kan brukes internt i regjeringen.

Det oppfatter bevegelsens talsmenn som grove fornærmelser. Bellona-leder Frederic Hauge er til og med blitt så sår over kritikken at han nekter å møte Halvorsen før hun ber om unnskyldning! Hauge er vanligvis ikke blant dem som sparer på konfekten når han omtaler folk han er uenig med.

Da Odd Roger Enoksen trakk seg i forrige uke, erklærte Hauge at det var kakefest i Bellona. Han opplever det som pinlig å se miljøvernminister Helen Bjørnøy opptre i en internasjonal sammenheng. Hun er for øvrig både kalt oljeindustriens lakei og tidenes svakeste miljøvernminister, og burde altså ha mye større grunn til å føle seg fornærmet og såret enn miljøvernlederne som vet at Bjørnøy til en hver tid må fronte regjeringens miljøpolitikk, ikke nødvendigvis det som er hennes eller SVs primære standpunkter.

Bellona-lederen har helt rett i at miljøbevegelsens jobb er å være varslere. Dens talspersoner skal stå på barrikadene, og de må gjerne rope høyt når de mener det er behov for det og det tjener saken. Men dersom de ønsker innflytelse, nytter det ikke bare å kjefte. Da må de også være villige til dialog, og akseptere at det finnes tunge miljøer, også de med de beste motiver, som har andre interesser å ivareta. Og at regjeringen må avveie forskjellige interesser før den treffer sine vedtak. Det burde ikke minst Frederic Hauge vite. Bellona arbeider jo tett sammen med, og finansieres for en stor del, av næringslivet.

SV har gått inn i regjeringen for å trekke politikken i sin retning. Det har partiet greid, ikke minst i miljøpolitikken, selv om partiets beskjedne størrelse setter grenser for innflytelsen når det oppstår uenighet mellom SV og de to andre. Velgerne oppfatter fremdeles SV som det fremste miljøvernpartiet. Nå inviterer Kristin Halvorsen miljøbevegelsen til dialog med partiledelsen for å få innspill til hvordan miljøvernerne mener SV bør jobbe for å få mest mulig gjennomslag. Det er en invitasjon som alle som ønsker innflytelse bør motta med åpne armer.

Men Frederic Hauge spiller heller fornærmet. Sp-leder Åslaug Haga er mottatt med begeistring som ny olje- og energiminister. Hennes løfter om sterkere satsing på fornybar energi, har falt i god jord. Det spørs imidlertid hvor lenge begeistringen varer.

...

Risør er ikke akkurat Lillyhammer

Lokale nyheter Bystyremøtene, formidlet gjennom kommunens webTV, har et gjennomsnittlig seerantall på 18! Les mer

...

Starter FFO med Myggen

Sport Risør Fotballklubb har sikret seg Erik "Myggen" Mykland som trener når klubben sammen med Risør kommune drar i gang fotballfritidesordning (FFO) for 1. til 7. klasse etter påske. Les mer

...

Nedturen startet med Hellstrøm

Lokale nyheter Sparebanken Sør taper millioner på TFH-konkursen. Stjernekokk Eyvind Hellstrøm er omtalt i bostyrers innberetning. Les mer


Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.