Oslo (ANB-NTB): Nadia Hasnaoui, Haddy N'jie og Erik Solbakken gleder seg til å lede Eurovision Song Contest på Fornebu 29. mai.
– Jeg kjenner meg som en brusflaske som bobler over. Endelig kan jeg fortelle om dette, sa Hasnaoui da hun ble presentert som den første av tre programledere onsdag. Hasnaoui skal ha ansvaret for avstemningen, mens N'jie og Solbakken skal ha ansvaret for selve avviklingen av showet.
Hasnaoui har vært programleder for en rekke programmer i flere TV-kanaler, blant annet Kvitt eller dobbelt.
Artist og forfatter Haddy N'jie kunne også fortelle om mye hemmelighetskremmeri rundt oppdraget. Da hun ble tilbudt programlederjobben, var opplegget som hentet ut av en spionroman eller mafiafortelling.
– Jeg skulle i et møte i NRK, men fikk beskjed om at møtet var flyttet til en kafé. Der fikk jeg beskjed om at bilen var feilparkert og at jeg måtte flytte den, før jeg ble bedt om å sette meg inn og vi kjørte noen kvartaler. Da vi kjørte inn i en bakgård tenkte jeg plutselig «hvor godt kjenner jeg egentlig disse folkene», sier hun med et smil.
Smilte gjorde også prosjektlederen som ventet på henne og tilbød henne jobben. N'jie tror det er vanskelig å forberede seg for det hun beskriver som en «once in a lifetime»-opplevelse. Fram mot finalene i mai har hun likevel strategien klar:
– Jeg skal kose meg og ha det moro på veien. Jeg gleder meg til å dele dette med publikum, fortalte hun.
Med seg på scenen foran et samlet europeisk TV-publikum får N'jie Erik Solbakken. Gledessprederen fra NRK barne-TV og Krem Nasjonal synes også det er godt å endelig kunne avsløre at han virkelig har fått vårens kremjobb.
– Hittil har dette vært som en slags hemmelig leirskole, sier han om møtene de tre har hatt, hvor de blant annet har sett opptak av tidligere Eurosong-finaler.
De har også sett finalen fra Spektrum i 1996, men har ikke tenkt å kopiere programlederne fra den gangen.
– Vi må nok bare finne vår egen rolle, sier N'jie, og Hasnaoui vet godt hva rollen er:
– Vi skal være vertskap for den kuleste festen i Europa, og alle i Europa skal føle at de er med på den.
– Det er som et OL hvor alle vinner gull, la Solbakken entusiastisk til.
Lørdag 29. mai står det store slaget - da blir det avgjort om «vår mann» Didrik Solli-Tangen (22) kopierer Alexander Rybaks bragd fra året før.
Før det skal 34 deltakerland gjennom semifinalene og kjempe om 20 finaleplasser. Som siste års MGP-vinner slipper Norge selv å gå gjennom semifinaler. I tillegg er de «fire store» - Storbritannia, Frankrike, Tyskland og Spania - sikret finaleplass.
Revet bort
At interessen for den internasjonale Melodi Grand Prix-finalen er enorm, ble bevist da billettene ble lagt ut for salg. Det tok bare 20 minutter å selge de rundt 8.000 finalebillettene som tilbys på det åpne marked.
I alt er det plass til 18.000 publikummere i Telenor Arena i Bærum, der deltakerlandenes fanklubber er tilgodesett med 1.800 billetter. (ANB-NTB)
grand_prix Se hvem som skal representere de ulike landene i den internasjonale Grand Prix-finalen 2012 - og hør låtene - her! Les mer
grand_prix 24 artister skal kjempe om å få representere Norge i den internasjonale finalen i Baku. Her er de! Les mer
grand_prix Se hvem som representerte de ulike landene i finalen i Düsseldorf - og hør låtene - her! Les mer
grand_prix Her kan du gjenoppleve alle bidragene fra Telenor Arena. Les mer