– Onkel Skrue kommer neppe til Risør!

– Onkel Skrue kommer neppe til Risør. Sats heller på en gradvis byutvikling.

Det sier Erling Okkenhaug fra Allgrønn som nylig var på befaring i Flisvika og på Holmen med arkitekt Dagfinn Eckhoff fra Planark.

Tett lokaloppgjør

Foto: Tore Myrberg

Gjerstads kamp mot Tvedestrand inneholdt mange dueller. Her har vi en bildeserie fra kampen. Alle foto: Tore Myrberg

Se bildene her

Peterhead Cup 2010

...

Seilerne i årets Peterhead Cup fikk både vind og regn å bryne seg på. Men selv om de fleste ble gode og våte, var det kun smil å se både til vanns og til lands.

Les mer
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Drangedal  Gjerstad  Risør 
Steinar Johnsen
Publisert 25.10.2004 kl 14:08 Oppdatert 25.10.2004 kl 14:08

Tips en venn på e-post:

500 - Internal server error

Error message:
Transformation ended in error for request URI: /componada/component/show-esi/normal/article/relation_images/www.austagderblad.no/39/1302409/relation/_/ when using style sheet component_xhtml2html.xsl. Masked exception is:
Problem transforming sheet: jar:file:/var/jetty/componada/Jetty_0_0_0_0_9002_componada.webapp.war__componada.webapp__.bdff6g/webapp/WEB-INF/lib/templator-jar-1.6.jar!/xslt/component_xhtml2html.xsl

root cause:
org.xml.sax.SAXParseException: An invalid XML character (Unicode: 0x13) was found in the element content of the document.

Erling Okkenhaug fra Allgrønn er ikke ukjent med Risør. Når Allgrønn nå har alliert seg med Planark er formålet å bidra til en utvikling i byen som man mener alle er best tjent med i det lange løp.

Alternative innspill

–Vi ønsker å bidra til at fagfolk kan komme med alternative innspill, sier Okkenhaug som understreker at de ønsker å komme i dialog med eierne av de to store satsningsområdene i Risør.

–Generelt mener vi at både Flisvika og Holmen bør stykkes opp i små tomter som kan selges ut. Da kan lokale investorer også være med og sikre seg tomter. Det betyr en bærekraftig utvikling for lokalsamfunnet og det betyr at eierne kan utvikle sin forretningside ved salg av tomtene. Onkel Skrue kommer ikke til Risør. Glem det. Sats heller på en forsiktig og langsiktig byutvikling. Begynn i det små, og sats på kvalitet fra første stund, understreker Okkenhaug.

Plan for stedsutvikling

–Men før det kan reises bygninger må det foreligge en plan for utviklingen, understreker Dagfinn Eckhoff. Begge to fremholder at Risør ikke trenger en ensidig satsning på ”feriepalasser”.

Når det er sagt; et hotell mener de godt kan inkorporeres i Holmen-arealet. Men utviklingen både her og i Flisvika må skje skritt for skritt.

–Jeg håper inderlig at det i Risør er folk som stoler på at byen har tilstrekkelige kvaliteter i seg selv, fortsetter Okkenhaug. –Vårt slagord er ”Mer Risør”. Det er nettopp fordi byen har så mange gode kvaliteter.. Ikke dermed sagt at satsingen på Holmen og i Flisvika skal være rene stilkopier. Vi er ikke redd for mer arkitektur i nye stiluttrykk . Men for all del; Risør trenger ikke å være et utstillingssted for det jeg kaller ”Fyrtårnarkitektur”.

Stedsanalyse

De to peker på at det nettopp kan bli tilfellet dersom det satses på en arkitektkonkurranse der man ber om store kontraster i stedet for å understreke Risørs egenart.

–Jeg liker ikke uttrykket ”arkitektkonkurranse” i det hele tatt. ”Stedsutviklingskonkurranse” dekker bedre, sier Okkenhaug som på den måten håper at arkitekter som har behov for å fremheve seg ved å være tøffe i sine forslag, velger andre steder å legge sine markeringsbehov.

–Det er viktig at premissene ved en slik konkurranse er presist formulert, understreker Eckhoff. –Heldigvis har Risør i utgangspunktet en svært god stadsanalyse som i seg selv gir gode føringer for hvordan utviklingen skal formes.

Engasjert

Erling Okkenhaug og Dagfinn Eckhoffs Risørbesøk vil med andre ord bli etterfulgt av flere. Med andre ord; den som måtte tro at satsingen på Holmen og i Flisvika er et lokalt anliggende, må kanskje tenke på nytt. Ingen må være i tvil om at mange vil være engasjert av hva som skjer under prosessen med å utvikle de to sjønære og flotte tomtene i Risør!

...

Alle hyllet Gunns rosebue

Lokale nyheter Både kronprinsparet og alle andre som kom til sansehagen ved Gjerstad Omsorgssenter var over seg av begeistring for Gunn Waslers rosebue. Den har bl.a. kronprinsparets initialer med kongekrone over. Les mer

...

- Hun er god på stiletthæler

Lokale nyheter - Det er synd vi ikke blir i Gjerstad en dag til for å få med oss Brokelandsheiadagene. Mette Marit er god på stiletthæler og ville sikkert ha gjort det godt i lørdagens konkurranse. Les mer

Foto:Tore Myrberg

Filip åpnet skateparken

Sport En skikkelig opprydding i skateparken på Kjempesteinsmyra har gitt resultater. I tillegg har nye apparater kommet på plass. Les mer

...

Feil tidspunkt i avisa

Sport Når Leif Gautestad kommer til Risørhallen fredag 3. september for å holde en inspirasjonskveld i klubben, er det fra klokken 17.00. I sportskalenderen kom vi dessverre til å skrive en time feil. Les mer

...

80% av arbeidene skal utføres av lokale firmaer

Lokale nyheter –Jeg regner med at 80 % av arbeidene som skal utføres på Lekerøya skjer gjennom lokale firmaer. Allerede neste uke håper jeg å kunne komme i gang med utfyllingen av tomta.Det sier Eigil Stray Spetalen. Les mer

Mest lest akkurat nå

...

Været i Risør nå!

Mest sette bildeserie nå

Motormagasinet

...

Lokale bilder fra forumet

...

På Risørbesøk?

Aust Agder Blad har kjøpt og driver nå nettstedet www.visitrisor.no

Trebåtfestivalen fredag kveld og lørdag

...

Bilder fra Stangholmen fredag kveld og livet i sentrum lørdag

se bildene her

Trebåtfestivalen fredag

...

Her er bildene fra sjørøvertoktet og resten av trebåtfestivalen fredag

Se blinkskuddene her

Trebåtfestivalen torsdag

...

Her er et knippe bilder fra åpningsdagen til Trebåtfestivalen 2010.

Klikk her for å se folkelivet!
...

Optimistiske gruvearbeidere

Web-TV De innesperrede gruvearbeiderne i Chile får nå mat og drikke.

Se video her
...

Optimistisk tone foran fredssamtaler

Web-TV Barack Obama er vertskap for fredssamtalene om Midtøsten, som er de første på 20 måneder.

Se video her
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!
Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.