Det er ikke så mange tidsvitner igjen som kan fortelle om sine opplevesler i konsentrasjonsleirene under 2. verdenskrig. Men nå blir de gjenlevende intervjuet og laget film av.
Gjerstads kamp mot Tvedestrand inneholdt mange dueller. Her har vi en bildeserie fra kampen. Alle foto: Tore Myrberg
Se bildene her
Seilerne i årets Peterhead Cup fikk både vind og regn å bryne seg på. Men selv om de fleste ble gode og våte, var det kun smil å se både til vanns og til lands.
Les mer| Svein Walstad | |
| Publisert 22.06.2009 kl 15:13 Oppdatert 22.06.2009 kl 15:13 |
Dermed sikres en verdifull dokumentasjon for fremtiden.
Team
Det som nå skjer er at et team reiser rundt og tar opp samtaler med tidsvitnene og får dem til å fortelle sine historier. Dette tas opp med kamera, og alt blir klippet sammen til en film. Denne filmen vil fremtidige reisende med Aktive Fredsreiser ha stor nytte av. Filmen skal nemlig kjøres på bussen på vei til konsentrasjonsleirene. Under Aktive Fredsreisers fredsdager i Risør sist helg, fikk vi en smakebit av dette i Risørhuset fredag kveld. Her var nemlig fire tidsvitner samlet, som alle fortalte om det de hadde opplevd i konsentrasjonsleirene. Det var journalist Bjørn Enes som intervjuet tidsvitnene, og han som filmet var Jan Jørg Tomstad, sønn av Gunvald Tomstad, som mange av oss husker fra boka “Det store spillet” av Knut Hansson og filmen med samme navn.
11 tidsvitner
– Totalt har vi intervjuet 11 tidsvitner. Vi gjorde det samme i Kristiansand med fem tidsvitner tidligere. Så hadde vi intervju med fire i Risørhuset med publikum og i tillegg intervju med to uten publikum, sier Enes. Han kan ellers fortelle at filmen også blir tilgjengelig på nettet etter hvert. Historiene vi fikk høre fredag kveld var til dels rystende å høre, men innimellom vart det også humor, som nok var helt nødvendig for i det store og hele å overleve påkjenningene de ble utsatt for.
Lokale nyheter Både kronprinsparet og alle andre som kom til sansehagen ved Gjerstad Omsorgssenter var over seg av begeistring for Gunn Waslers rosebue. Den har bl.a. kronprinsparets initialer med kongekrone over. Les mer
Lokale nyheter - Det er synd vi ikke blir i Gjerstad en dag til for å få med oss Brokelandsheiadagene. Mette Marit er god på stiletthæler og ville sikkert ha gjort det godt i lørdagens konkurranse. Les mer
Lokale nyheter –Jeg regner med at 80 % av arbeidene som skal utføres på Lekerøya skjer gjennom lokale firmaer. Allerede neste uke håper jeg å kunne komme i gang med utfyllingen av tomta.Det sier Eigil Stray Spetalen. Les mer
Lokale bilder fra forumet | ||
Bilder fra Stangholmen fredag kveld og livet i sentrum lørdag
se bildene her
Her er bildene fra sjørøvertoktet og resten av trebåtfestivalen fredag
Se blinkskuddene her
Her er et knippe bilder fra åpningsdagen til Trebåtfestivalen 2010.
Klikk her for å se folkelivet!
Web-TV De innesperrede gruvearbeiderne i Chile får nå mat og drikke.
Se video her
Web-TV Barack Obama er vertskap for fredssamtalene om Midtøsten, som er de første på 20 måneder.
Se video her