...
For lekteren må det fra 2010 betales havneleie tilsvarende avgiften for to båtplasser lik dem skøyta i bakgrunnen bruker.

Mer enn halverer båtplassleia for lekterne

Det blir langt billigere for dagens drivere av flyterestaurantene å leie fortøyningsplass.

Tett lokaloppgjør

Foto: Tore Myrberg

Gjerstads kamp mot Tvedestrand inneholdt mange dueller. Her har vi en bildeserie fra kampen. Alle foto: Tore Myrberg

Se bildene her

Peterhead Cup 2010

...

Seilerne i årets Peterhead Cup fikk både vind og regn å bryne seg på. Men selv om de fleste ble gode og våte, var det kun smil å se både til vanns og til lands.

Les mer
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Drangedal  Gjerstad  Risør 
Steinar Ryvind E-post
Publisert 15.01.2010 kl 12:22 Oppdatert 15.01.2010 kl 12:22

Tips en venn på e-post:

Det blir langt billigere for dagens drivere av flyterestaurantene å leie fortøyningsplass.Tidligere er det betalt drøyt 60.000 kroner i årlig leie for å ha “Trossa” liggende i Strandgata, mens lekteren utenfor Buene har kostet cirka 30.000 i leieutgifter.

I høst tok eier og driver av “Buene” samt eier av Kast Loss-bygningen, Dag Olav Hødnebø, tak i denne saken.

Medvirkende

I et brev til kommunen har han vist til at totalkostnadene knyttet til lekterne har vært medvirkende til konkursene driverselskapene har hatt de siste årene. Kort tid før formannskapsmøtet ble det også sendt en mail til kommunen der han foreslo at betalingen for å ha lekterne liggende utenfor Kast Loss og Buene bør settes til prisen som betales for båtplassen til et stort fartøy.

Med andre ord; kr 6.140 for hver av lekterne.

Reforhandling

Enhetsleder for teknisk drift i Risør kommune, Johnny Hommefoss kunne opplyse at tidligere drivere av restaurantene aldri har bedt om reforhandling av de eksisterende leieavtalene. For Kast Loss sin del stammer denne fra 1992, mens leiekontrakt om plass til lekteren utenfor Buene ble opprettet i 1999

Han kunne dessuten opplyse at beregningsgrunnlaget for avgiftsstørrelsen ved siden av plassen de tar inn mot brygga, også tok utgangspunkt i vannarealet de flytende restaurantene disponerte.

Målinger viser for øvrig at mens lekteren utenfor Kast Loss krevet cirka 12 meter bryggelengde, er tilsvarende tall for lekteren på solsiden cirka 8 meter.

Når det gjelder uterestaurantene utenfor Kast Loss har Hødnebø opplyst at den ytterste av disse, den som egentlig heter “Trossa”, skal legges ut for salg.

Klar holdning

I formannskapet var det en klar holdning til at den opprinnelige leien kunne reduseres. Både Randi Gunsteinsen (A) og Jan Einar Henriksen (V) ga uttrykk for dette. Henriksen var imidlertid også opptatt av at det måtte stilles krav til serveringsstedene om helårsdrift, og at det var forutsetningen for å kunne leie areal til lekterne.

Rådmannens innstilling gikk ut på at det for lekteren i Strandgata skulle betales en årlig leie tilsvarende fem båtplasser til større fartøyer, drøyt 35.000 kroner. Formannskapet var på sin side enig om at denne kunne reduseres til leien for fire båtplasser. Med andre ord; snaut 25.000 kroner. For lekteren utenfor Buene ble det vedtatt at leien skal tilsvare to båtplasser, noe som utgjør drøyt 12.000 kroner.

...

Alle hyllet Gunns rosebue

Lokale nyheter Både kronprinsparet og alle andre som kom til sansehagen ved Gjerstad Omsorgssenter var over seg av begeistring for Gunn Waslers rosebue. Den har bl.a. kronprinsparets initialer med kongekrone over. Les mer

...

- Hun er god på stiletthæler

Lokale nyheter - Det er synd vi ikke blir i Gjerstad en dag til for å få med oss Brokelandsheiadagene. Mette Marit er god på stiletthæler og ville sikkert ha gjort det godt i lørdagens konkurranse. Les mer

Foto:Tore Myrberg

Filip åpnet skateparken

Sport En skikkelig opprydding i skateparken på Kjempesteinsmyra har gitt resultater. I tillegg har nye apparater kommet på plass. Les mer

...

Feil tidspunkt i avisa

Sport Når Leif Gautestad kommer til Risørhallen fredag 3. september for å holde en inspirasjonskveld i klubben, er det fra klokken 17.00. I sportskalenderen kom vi dessverre til å skrive en time feil. Les mer

...

80% av arbeidene skal utføres av lokale firmaer

Lokale nyheter –Jeg regner med at 80 % av arbeidene som skal utføres på Lekerøya skjer gjennom lokale firmaer. Allerede neste uke håper jeg å kunne komme i gang med utfyllingen av tomta.Det sier Eigil Stray Spetalen. Les mer

Mest lest akkurat nå

...

Været i Risør nå!

Mest sette bildeserie nå

Motormagasinet

...

Lokale bilder fra forumet

...

På Risørbesøk?

Aust Agder Blad har kjøpt og driver nå nettstedet www.visitrisor.no

Trebåtfestivalen fredag kveld og lørdag

...

Bilder fra Stangholmen fredag kveld og livet i sentrum lørdag

se bildene her

Trebåtfestivalen fredag

...

Her er bildene fra sjørøvertoktet og resten av trebåtfestivalen fredag

Se blinkskuddene her

Trebåtfestivalen torsdag

...

Her er et knippe bilder fra åpningsdagen til Trebåtfestivalen 2010.

Klikk her for å se folkelivet!
...

Optimistiske gruvearbeidere

Web-TV De innesperrede gruvearbeiderne i Chile får nå mat og drikke.

Se video her
...

Optimistisk tone foran fredssamtaler

Web-TV Barack Obama er vertskap for fredssamtalene om Midtøsten, som er de første på 20 måneder.

Se video her
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!
Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.