Koalisjonen ville ikke undertegne en ny leieavtale med brukerne av Kunstparken før et ad hoc-utvalg har vurdert kunstparkens potensiale. Forslaget fikk flertall. Nå ender saken i bystyret.
Gjerstads kamp mot Tvedestrand inneholdt mange dueller. Her har vi en bildeserie fra kampen. Alle foto: Tore Myrberg
Se bildene her
Seilerne i årets Peterhead Cup fikk både vind og regn å bryne seg på. Men selv om de fleste ble gode og våte, var det kun smil å se både til vanns og til lands.
Les mer|
Steinar Ryvind
E-post
|
|
| Publisert 10.03.2010 kl 13:21 Oppdatert 10.03.2010 kl 13:21 |
– Vi må komme videre med denne saken. Vi må gå inn for leieavtalen.Det sa Harald Rø (Kr f) da formannskapet tirsdag kveld, etter en lengre diskusjon, skulle ta stilling til en ny leieavtale for brukerne av Kunstparken.
Andre planer
Rådmannen hadde utarbeidet et forslag og dette var blitt positivt mottatt av leietakerne. I formannskapet var det imidlertid tydelig at Venstres Jan Einar Henriksen, Høyres Kjell Mac Donald og Fremskrittspartiets Grethe Hellerud hadde andre planer enn å gå for rådmannens forslag til vedtak.
Henriksen flagget umiddelbart at han ville lansere et nytt forslag om å opprette et ad hoc-utvalg som skulle bidra til en fremtidsrettet drift av kunstparken. For å underbygge dette grep han fatt i leieavtalens forslag til punkt 4, der det het at Risør kunstpark plikter å drive bygget på en slik måte at det bidrar til å opprettholde Risør som kunst og kulturby.
For defensivt
–Å “opprettholde” blir for snevert, for defensivt, sa Henriksen og tilføyde: –Med et ad hoc-utvalg ønsker vi å synliggjøre at vi vil videreutvikle kunst og kulturbyen Risør.
Henriksen sa også at han håpet på et enstemmig vedtak og lot det også komme fram at aktiviteten i bygget i dag kunne pågå i påvente av ad hoc-utvalgets konklusjoner.
–Kunstparkens brukere har tilført Risør mye god PR, sa han og la til: –Driften i bygget lar vi gå videre som den går.
Henriksen, som selv har vært i mye hardt vær i forbindelse med debatten om Kunstparkens fremtid, mente også tiden var kommet for å konsentrere seg om kursen fremover.
–Det som har stått i avisa må vi legge bak oss, sa han.
Ideen var god
Henriksens utspill havnet ikke på steingrunn. Både Randi Gunsteinsen og Stein Gjulem mente ideen om et ad hoc-utvalg var god.
–Det du sa, Henriksen, om et ad hoc-utvalg, kan vi gjennomføre selv om vi går inn for leieavtalen, uttalte Gunsteinsen. Hun advarte også mot å la Kunstparken forvitre.
–Kunstnere står ikke i kø for å få være i kunstparken, sa hun.
Gjulem mente på sin side at man burde endre begrepet “opprettholde” og at han hadde sansen for Henriksens ambisjoner med kunstparken. Han advarte samtidig mot å utsette leieavtalen inntil et ad hoc-utvalg hadde vurdert situasjonen i Kunstparken.
Malurt i begeret
Men om Henriksen hadde smykket sitt innlegg med positive kommentarer om Kunstparkens betydning, og at driften burde fortsette inntil et ad hoc-utvalg hadde vurdert hvordan stedet kunne utvikles, sørget hans to koalisjonskumpaner, Hellerud (Frp) og Mac Donald (H) for å helle noe malurt i begeret.
Grethe Hellerud mente nemlig leietakerne ikke hadde oppfylt leieavtalens passus om å ta ansvar for vedlikeholdet og kritiserte derfor ordførerens uttalelser i AAB om at ting var “på stell” i kunstparken.
Kommunens økonomisjef Else Skjellum var imidlertid enig med ordføreren og mente at leietakerne hadde oppfylt avtalen. Det arbeidet som ikke var utført, mente hun var så omfattende at man ikke kunne forvente at dette var leietakernes ansvar.
Sagt opp
Kjell Mac Donald innledet sitt innlegg med at leietakerne hadde sagt opp.
–Mye godt har det vært i Kunstparken, men mye dårlig har det også vært. Nå får vi lage nye planer. Unge, fremadstormende mennesker har mange gode ideer. Nå har vi mulighet til å se hva som kan gjøres, se hvem som kan få drive videre, som vil noe med dette. Et ad hoc-utvalg med uhildede mennesker kan vurdere dette, sa Kjell Mac Donald.
Mac Donald mente også at det var for lite aktivitet i kunstparken.
Ordfører Knut Henning Thygesen ønsket ikke å la den påstanden stå uimotsagt og viste til at de aller fleste av leietakerne i kunstparken er avhengige av andre jobber for å kunne ha faste inntekter til livets opphold.
Han mente også at ved å undertegne leieavtalen ville man forsterke den energien som finnes i kunstparken. Han viste også til et brev han hadde fått fra en gruppe i kunstparken. –Dette brevet er en gavepakke. Det viser den dynamikken som er på stedet og at kunstparken har en kapital vi som politikere bør rose, sa han.
Et visst håp
Men om koalisjonen tydeligvis ikke ønsket å undertegne en ny leieavtale, fattet de mange av leietakerne i parken som var til stede på møtet et visst håp da Harald Rø (KrF) tok ordet. Rett nok kritiserte han ordføreren for å ha rost kunstnerne og deres betydning for Risør opp i skyene uten å ha nevnt innsatsen de mange private næringsdrivende står for, men han tilføyde også: –Vi må komme videre med denne saken. Vi må gå inn for leieavtalen.
Harald Røs utsagn gjorde at både ordfører og Arbeiderpartiets to representanter, Randi Gunsteinsen og Stein Gjulem, trodde det ville være mulig å få flertall for rådmannens forslag.
Gruppemøte
Umiddelbart etter at Rø flagget sitt standpunkt, ba imidlertid Kjell Mac Donald (H) om gruppemøte. Da koalisjonen kom tilbake til formannskapsrommet, var det taushet som preget gruppa, og avstemningen som fulgte viste at Harald Rø hadde endret kurs. Med fire mot tre stemmer vedtok man Henriksens forslag om å la et ad hoc-utvalg vurdere hva som kan gjøres med kunstparken.
Lokale nyheter Både kronprinsparet og alle andre som kom til sansehagen ved Gjerstad Omsorgssenter var over seg av begeistring for Gunn Waslers rosebue. Den har bl.a. kronprinsparets initialer med kongekrone over. Les mer
Lokale nyheter - Det er synd vi ikke blir i Gjerstad en dag til for å få med oss Brokelandsheiadagene. Mette Marit er god på stiletthæler og ville sikkert ha gjort det godt i lørdagens konkurranse. Les mer
Lokale nyheter –Jeg regner med at 80 % av arbeidene som skal utføres på Lekerøya skjer gjennom lokale firmaer. Allerede neste uke håper jeg å kunne komme i gang med utfyllingen av tomta.Det sier Eigil Stray Spetalen. Les mer
Lokale bilder fra forumet | ||
Bilder fra Stangholmen fredag kveld og livet i sentrum lørdag
se bildene her
Her er bildene fra sjørøvertoktet og resten av trebåtfestivalen fredag
Se blinkskuddene her
Her er et knippe bilder fra åpningsdagen til Trebåtfestivalen 2010.
Klikk her for å se folkelivet!
Web-TV De innesperrede gruvearbeiderne i Chile får nå mat og drikke.
Se video her
Web-TV Barack Obama er vertskap for fredssamtalene om Midtøsten, som er de første på 20 måneder.
Se video her