–Jeg vet ikke om det har noen hensikt i å argumentere i og med at flertallet har bestemt seg på forhånd.
–Jeg vet ikke om det har noen hensikt i å argumentere i og med at flertallet har bestemt seg på forhånd.
Utsagnet sto Erling Stiansen (A) for, og replikken falt da teknisk hovedutvalg tirsdag kveld skulle ta stilling til en søknad om å få utvide et anneks til en hytte i Sørfjorden.
Revurdere standpunktet
Som kjent har kommunen vedtatt at man i utgangspunktet ikke skal si ja til annekser i det hele tatt, men utvalgsleder Dag Eikeland (Frp) mente at i denne saken måtte man revurdere standpunktet. Både fordi det handlet om en hytte med et eksisterende anneks som etter hans skjønn fremsto som estetisk vellykket, og fordi en utvidelse av dette bygget ikke ville ha betydning for allmennhetens bruk av området.
–Jeg må irettesette deg litt, sa han i en kommentar til Stiansens uttalelse om at det ikke nyttet å argumentere. –Vi har tvilt oss fram, til denne konklusjonen, sa han og la til at den ikke skal danne presedens i forhold til senere vurderinger.
Også Venstres Stian Lund uttalte at han hadde vært i tvil om hva som var best. Kreve et eksisterende anneks fjernet for at hytteeieren i stedet skulle bygge et tilbygg, slik man vanligvis krever, eller la hytteidyllen få bli som den var med et anneks som var blitt utvidet.
Skuffet over påstanden
Lars Ole Røed fra Høyre var også skuffet over påstanden om at flertallet hadde bestemt seg på forhånd.
–Jeg er utrolig lei meg når dere beskylder oss for dette. Vi har hatt en heftig diskusjon i gruppa. Som varamedlem har jeg sagt til gruppa at jeg ikke vil føle meg bundet av deres beslutninger. Det er heldigvis ikke slik her som det var den gang jeg var i Arbeiderpartiet, sa han. Det endte med at hytteeieren fikk ja til å bygge på annekset. Vedtaket ble fattet med fire mot Arbeiderpartiet og Rødts tre stemmer.
Lokale nyheter Bystyremøtene, formidlet gjennom kommunens webTV, har et gjennomsnittlig seerantall på 18! Les mer
Lokale nyheter Sparebanken Sør taper millioner på TFH-konkursen. Stjernekokk Eyvind Hellstrøm er omtalt i bostyrers innberetning. Les mer