...
Butikksjef Eivind Hassel har all grunn til å smile over regnskapstallene for 2009. Foto: Tore Myrberg

Best i dagligvareklassen

Visstnok har Rema 1000 på Østebømyr høyere omsetning, men ingen slår far og sønn Hassel på Kiwi Frydendal når det gjelder lønnsomhet innen dagligvaredrift i Risør.

Tore Myrberg
Tore Myrberg Profil E-post
Publisert 01.09.2010 kl 12:51 Oppdatert 01.09.2010 kl 12:51

Tips en venn på e-post:


Regnskapstallene for 2009 viser et årsresultat på over 1,5 millioner kroner. En dobling i forhold til året før.

- Hovedårsaken er delt med at vi både har økt volumet, og at vi har spart inn på kostnadssiden, forteller butikksjef Eivind Hassel.

Han har det daglige ansvaret for Kiwi Frydendal, mens faren Erik står som eier.

Skarp konkurranse

I det hele var 2009 et godt år for Hassel. Etter flere år med en omsetning på mellom 34 og 40 millioner kroner, spratt omsetningen opp i 45,8 millioner kroner.

- Vi håper jo at dette er et resultat av jobben vi legger ned i å ha en fin og innbydende butikk. Kjeden har jo gjort grep med både priskuttkampanjer og kampanjen ”Go helg!”.

Samtidig utelukker ikke Eivind Hassel at man også kan spore noe av økningen til at det ikke lengre er noen dagligvarebutikk i Meierigården.

- Det har nok en innvirkning, men hvor stor vet jeg ikke.

Positivt overrasket

Omsetningsøkningen på 6,6 millioner kroner fra 2008 til 2009, er størst blant dagligvarebutikkene i Risør både i prosentvis økning, og i rent kronebeløp. Og så langt i år ser det ut som om veksten fortsetter.

- Vi har en veldig god økning i omsetningen, så jeg føler at 2010 kommer til å bli et bra år. Visstnok er ikke økningen like stor som foregående år, men det er ikke så langt unna.

Samtidig vet han at ingen ting kommer av seg selv.

- Marginene er små. Det er ingen selvfølge at folk kommer her neste gang de skal handle. Vår jobb består i at kundene skal være fornøyd når de forlater butikken, for da kommer de gjerne til oss igjen.

Levelige forhold

Marginene de lokale kjøpemennene har i forhold til Kiwi sentralt, er ifølge Hassel veldig bra. Mens det i enkelte andre dagligvarekjeder kriges om marginene, gir Kiwis avtaler muligheter for deres kjøpmenn.

- Vår bransje handler mye om marginer, og vi er veldig fornøyd med vår kjede. Kiwi har som filosofi at butikkene skal tjene penger slik at de kan vokse ved at det investeres i videre drift, sier Hassel.

Og i kampen videre om dagligvarekundene, håper Eivind Hassel at de fortsatt skal være med å kjempe i tet.

- Det kommer nye kampanjer fra kjeden. Ut over det må vi konsentrere oss om det som skjer innenfor våre fire vegger.

...

Risør er ikke akkurat Lillyhammer

Lokale nyheter Bystyremøtene, formidlet gjennom kommunens webTV, har et gjennomsnittlig seerantall på 18! Les mer

...

Starter FFO med Myggen

Sport Risør Fotballklubb har sikret seg Erik "Myggen" Mykland som trener når klubben sammen med Risør kommune drar i gang fotballfritidesordning (FFO) for 1. til 7. klasse etter påske. Les mer

...

Nedturen startet med Hellstrøm

Lokale nyheter Sparebanken Sør taper millioner på TFH-konkursen. Stjernekokk Eyvind Hellstrøm er omtalt i bostyrers innberetning. Les mer


Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.