...
Bergingsselskapene har hatt en kraftig økning i antall oppdrag denne vinteren. Foto: Newswire

Rekordvinter for bilhjelp

Oslo (ANB): Det kraftige snøfallet har ført til at bilbergerne er i ferd med å legge bak seg sin travleste vinter noen gang.

Publisert 16.03.2010 kl 09:37 Oppdatert 16.03.2010 kl 09:45

Tips en venn på e-post:




For eksempel økte Falck antall oppdrag med 30 prosent fra fjoråret, som også var en rekordvinter. Det viser tall for desember, januar og februar.

– Med unntak av to uker i februar har vi i år hatt en økning i antall telefonhenvendelser hver eneste uke siden starten av januar, sier avdelingssjef Irene Røsholt ved Falcks vaktsentral til Newswire.

I vinter har folk kjørt seg mer fast, kjørt mer i grøfta og hatt større startvansker enn noen gang før. Sammenlignet med den mer normale vinteren i forfjor har det vært en økning i assistanser på over 50 prosent.

18. desember

– Jeg husker ennå datoen 18. desember, for da kom det snø på Vestlandet. Det nærmest eksploderte på sentralen her. Noe av det mest unormale med denne vinteren er at det har vært snøkaos i byer som Bergen og Stavanger. Ikke bare en, men flere runder, sier Røsholt.

Det er heller ikke vanlig med så lange sammenhengende perioder med minusgrader, slik det har vært mange steder i de sørlige og østlige delene av landet i vinter.

I de tre nordligste fylkene har det derimot vært mye roligere enn normalt for bergingsselskapene. Her kom den ordentlige vinteren først nylig.

60 000 telefoner

– I januar hadde vi nesten 60 000 telefonhenvendelser. Vi klarer dessverre ikke å bemanne opp for å ta slike topper. Men folk har vært forståelsesfulle for at det til tider har vært ventetid. Det har vært svært få henvendelser fra misfornøyde kunder, hevder Røsholt.

Mange bileiere har investert i nytt batteri i vinter. Korte turer i kulda, kombinert med elektronikk som går på fullt, har gjerne vært medvirkende årsaker til at det gamle takker for seg.

Roligere påske

I påsken får bilbergerne normalt mer å gjøre igjen. I år kan det paradoksalt nok bli roligere.

– De siste årene har mange av påskeoppdragene bestått i å hjelpe bilister som har begitt seg opp i fjellheimen etter at de har lagt om til sommerdekk. I år venter nok mange med å legge om siden det fortsatt er full vinter mange steder, uttaler Irene Røsholt. (ANB)

Biler til salgs lokalt


De nyeste annonsene:

Annonsere i avis og på nett?

Dagens videoklipp:

...

Ekstrem duell

klipp En TT Corevette med 1.500 hk. versus en TT Viper med 1.200 hk. Les mer


404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource: Director returned null object for resource : /api.no/resources/relax/article/39/4370341/

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.