...
Børre Bergshaven er kritisk til at de norske klatrerne ikke stilte opp da europaeliten besøkte Risør sist helg. Foto: Tore Myrberg

Refser norske klatrere

Norwegian Rockmaster i Skarvann Aktivitetspark samlet det ypperste av Europas klatrere. Men arrangøren synes det er for dumt at ingen norske stilte.

Publisert 01.09.2010 kl 09:30 Oppdatert 01.09.2010 kl 09:30

Tips en venn på e-post:

Klatreeliten i Risør

...

Norwegian Rockmaster 2010 ble akkurat så spektakulært som spådd på forhånd. Det er utrolig å se klatrerne forsere et fjell som ikke bare går rett opp, men faktisk går på skrått utover. Se selv.

Se bildene her

For mens deltakerne som kom koste seg sammen med de andre klatrerne, er det i følge Børre Bergshaven økonomiske forhold som gjorde at nordmennene holdt seg borte.

– Jeg har fått en e-post som klart sier i fra at de kun vil stille dersom de får betalt for å klatre. De norske utøverne skriver selv at med Europas elite på plass regner de ikke med å komme blant de tre beste i hver klasse. Og det er de tre beste som vinner pengepremier, sier Bergshaven.

Også de norske ble tilbudt reise og opphold, på lik linje med klatrerne fra resten av Europa.

– De norske utøverne burde vært beordret til å delta av klatreforbundet. Flere av dem er jo sponset av forbundet, sier Bergshaven.

Annen innstilling

De norske klatrernes uteblivelse betydde ikke at publikum som lørdag tok turen til aktivitetsparken ble snytt for spenning og moro. For her smøg den ene klatreren etter den andre seg oppover et fjell som ikke bare er stupbratt. Til tider heller du utover. For et utrent øye så oppgaven umulig ut for deltakerne.

– Det viktigste med å være med er det sosiale. Her møter vi masse kule personer. Men, det er også et utrolig flott klatreanlegg som er her, forteller Jan Hoyer fra Tyskland.

Han skrøt uhemmet over klatreanlegget i Risør. For granittklatringen ved Skarvann var en ny erfaring både for ham, og en rekke av de andre deltakerne.

– Dette er første konkurransen jeg er med på i en slik ekte granittfjellvegg, og jeg liker det veldig godt, sier Hoyer.

Mest lest nå

...

Selsomt syn ved Solsiden

Lokale nyheter Det som først så ut som en morsom sak, hvor en sel lekte seg i Risør havn, viste seg å være en mer trist affære. Les mer

...

Nedturen startet med Hellstrøm

Lokale nyheter Sparebanken Sør taper millioner på TFH-konkursen. Stjernekokk Eyvind Hellstrøm er omtalt i bostyrers innberetning. Les mer

...

Milliarder av klammer siden starten i 1958

Lokale nyheter Bedriften Letti AS på Søndeled, tidligere Ørshall Verksted, har solgt ikke mindre enn 1,3 milliarder Letti-klammer siden starten i 1958. I Tønsberg har elektrikerparet Øyvind og Ellen Beate Wold like godt oppkalt hunden sin etter bedriften. Les mer


Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.